Spiritualism iFokus

Spiritualism

Etikettmentalt-mediumskap
Läst 918 ggr
[kajmal--]
0

efterlysning av en ande

kan nån få kontakt med henne?……..försvunnen……………signalement på kamjal. min kontakt;--------hon är ca 1,70 lång blont rakt hår . lång vit kjol. bred över höfterna. (hon har sagt att hon har barn) ser ut som en jordisk 20-åring, men har sagt till mej att hon är 80 (jordår) ser nordisk ut.axellångt hår enkel klädnad utan smycken , hade en turbelent vision av henne 20 år tidigare i stockholm då hade hon en lång blå kappa på sej.

Hellas
1
#1

Kajmal, Det kan ju vara så att hon valt att "försvinna", hur det än är så är det ganska länge sedan ni sågs.

//Hellas

Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/

[kajmal--]
0
#2

hon var oss mej i 6 år innan hon försvann sa hon att det var examen. vad kan det betyda?

Hellas
0
#3

#2 Hon slutade väl skolan eller en kurs antar jag.

//Hellas

Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/

[kajmal--]
0
#4

och vad går en ande för kurs eller skola?

Hellas
0
#5

Aha, jag läste inte in att det handlade om en ande Skäms!

Men det finns skolor och cirklar även på andra sidan så att hon tog examen är egentligen inte så underligt även om hon var en ande.
Vem vet, hennes examensarbete kanske bestod i att vistas på jorden en stund.

Jag önskar dig lycka till i ditt sökande!

//Hellas

Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/

[kajmal--]
0
#6

det sista jag hörde av henne…………..1 och 2 oktober 2009 midnatt              jag ligger och drömmer när jag vaknar med ett ryck.           Går upp och tittar på klockan. 5 minuter i tolv   . har vaknat vid tolvslaget som vanligt. Går och sätter mej i stolen i tv rummet .   Känner mej lite orolig och tänker att det är andarna ute på gården.  Sen tänker jag på kamjal  och att det är nog hon som väcker mej varje natt.  Så hör jag från övervåningen  ”var lugn”   det är kamjal,   så säger hon  efter en stund ”jag är kvar”        så sitter jag en stund, sen går jag och lägger mej.  Hör kamjal efter en stund.   ”jag kommer ner i natt”          så efter en stund.    ”sätt dej i stolen”    så sitter jag några minuter.  Så hör jag hon i rummet  ”jag är en ande”  så går det en stund så säger hon.   ”i morgon är det lördag  examen, jag har varit här i sex år” en stund senare säger hon.  ”du är underlig”  det första samtalet vi haft på länge tänker jag samtidigt som jag skriver ner det då” hostar” hon   till nu på övervåningen  . jag har skrivit till gahella och sagt att du är här säger jag .  ”har hon varit här” frågar kamjal. Ja säger jag, för en vecka sedan. Så skriver jag på ett pappersblad fredagen 2 oktober.  ”oktober ” svarar kamjal på övervåningen det hörs som rösten kommer från gahellas säng.    Hon är nere igen tror jag. Jag känner  på vänstra foten d, då och då gåvan jag fick av henne för ett par år sedan.   ”det är mycket kvar” säger hon.  ” har du ljuset” frågar hon? Och jag känner den gamla beröringen på hjässan. Jag förstår inte säger jag . ”viknes” säger hon. Så säger hon , ”jag tror” flera gånger efter varandra, och det hörs som rösten försvinner långt ut upp i luften ovan huset.  Nu säger en annan röst, ute i hallen.  ”kämpa karlegon” så tystnar det jag sätter på tvljudet, och tar en kopp kaffe.  ”han var lugn” hör jag kamjal säga ovanifrån . När jag står i köket och dricker kaffe.        Så skruvar jag upp volymen på tv, och går och lägger mej för att vila. Det har tagit på krafterna att prata med hon.

[kajmal--]
0
#7

bara  konstaterar att ni så kallade medium. inte är repentaserade på forumet

Hellas
0
#8

#7 Kajmal, med den attityden får man ingen återkoppling överhuvudtaget.
Ett medium kan aldrig bestämma över vem som kommer, man kan försöka få kontakt med en specifik själ men anser anden/själen att det inte är tid för att kommunicera eller ge sig till känna så finns det inte ett medium i världen som kan ändra på det.

Man kan inte bara gå in på ett forum där man själv aldrig skriver eller ens är medlem och tro att man ska få hjälp inom loppet av några timmar……mitt i natten, skäms Rynkar på näsan!

Jag skrev tidigare att det kan mycket väl vara så att hennes arbete på jorden var färdigt, hon sade till och med att hon tog sin examen och sedan försvann.
Det är mer än troligt att hon gjort det hon skulle uträtta!

Jag har själv ledsagare som varit med mig tidigare men som jag idag inte har kontakt med och jag skulle aldrig drömma om att be någon annan försöka ta kontakt.
Ärligt, varför skulle jag det, andevärlden kan komma självmant om de vill.

Vill Du ha hjälp av medium tycker jag att du ska boka tid hos en sådan, det här är inte en gratissajt där man kan sura sig till lite hjälp Skrikandes.

Som sagt, lycka till och är det en sittning du vill få av ett medium rekomenderar jag dig att boka tid med en sådan.

Jag låser tråden, vill någon ta kontakt kan denne göra det via PM!

//Hellas

Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/

Inlägget är låst för nya kommentarer