Kanelbullens dag!
Har ni ätit några bullar idag?
Själv har jag inte mufflat några eventuellt blir det en lite senare men eftersom jag bara har Kardemummabullisar hemma så hoppas jag att ingen tar illa upp om jag kör på dem istället 
//Hellas
Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/
Men dra på trissor, jag har helt missat att det är kanelbullens dag. Inte orkar jag baka nu heller.
Jo, min son o en kompis ställde sig och gjorde bullar medans jag varit iväg och handlat med dottern……luktade så gott när jag kom hem.
Men det går lika bra att fira den dagen imorgon istället
för er som inte orkar baka eller så.
Haha, jag har Felix bullar hemma i frysen som fungerar precis lika bra som hemmabakat!
//Hellas
Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/
Jaaa, där ser man…det går precis lika bra med……Felix
eller heter de Findus
Joo, det var kanske Findus 
//Hellas
Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/
Ingen aning men de är faktiskt goda så njut du!
åh vips så var det två mindre i frysen, täng så fort det kan gå 
//Hellas
Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/

Jag lade in en liten fin pik om kanelbullens dag vid frukosten och minsann om det inte stod en stor låda med bullar till eftermiddagsfikat - gott! =)
"Du har alltid två val"
Medarbetare på Spiritualism iFokus
Elpida, ja ibland får man vara lite Pikig för att folk ska förstå vinken 
//Hellas
Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/
Mums!!!!!!
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"
Konstigt att man måste ha en speciell dag för allting. Barna måste äta "lördagsgodis" på lördag, semlor på tisdagar, våfflor på våffeldagen, ärtsoppa och pannkakor på torsdag osv. varför inte äta det man gillar när man blir sugen helt enkelt. Visst kan man låta bli att äta eller fira något på den speciellt utsedda dagen, det gör jag också och äter när jag känner för det. Det verkar som om folk tvingar sig till att äta bara för att det är en utsedd dag för allt möjligt.
Jag brukar inte vara skeptisk men i detta fallet så är jag det.
#14 Det är handlarnas julafton då di hittar på en massa sådana här dagar.
Se bara på Halloween som helt plötsligt blivit ett måste i sverige, det är ingen svensk tradition alls utan det handlar om att affärslivet behöver få sig en liten skjuts sådär på hösten.
//Hellas
Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/
#13 javisst är det så! Halloween är ytterligare ett spektakel som bara kostar för barnfamiljerna. Visserligen är man fri att välja även där men gör det inte för grupptryck osv.