Medialsittning och personkemi??!!
Vart tillfrågad för ett tag sedan om jag var intresserad av en medial sittning och tänkte att det kunde vara en spännande upplevelse.
Jag har själv aldrig tidigare funderat så mycket på saken då det inte finns någon på "andra sidan" som jag vill ha kontakt med men jag tänkte att jag ger det en chans.
Jag upplevde damen ifråga ganska oengagerad och svamlande.Berättade saker som jag redan visste och fick kontakt med en släkting som jag redan innan hade på känn skulle dyka upp om någon nu skulle vilja kontakta mig.
Jag upplevde även det som nån slags löpandeband-sittning då damen hade 10-15 sittningar på samma dag.
Jag vill hemskt gärna tro att det finns människor som besitter förmågan och damen ifråga gjorde det garanterat då min väninna vart väldigt nöjd.
Men jag blev väldigt missnöjd och vill inte göra om det hos henne.
Kan det vara personkemin mellan henne och mig som inte fungerar?
Jag funderar nu på att kontakta någon annan som inte kan få information om mig på nåt håll.
Tycker ni att jag gör rätt i det eller ska jag nöja mig med det damen ifråga svamlade fram?!
Om du egentligen inte själv är intresserad utan mest gjorder det för att du skulle så ser jag egentligen ingen anledning till varför du skulle göra om det.
/Sjöis
"Sat Chit Ananda - Varande Medvetande Salighet ❤️"
Jag är intresserad och det händer oförklarliga saker runt omkring mig.Hon påstod att jag redan hade det i mig.
Det är därför jag behöver vägledning om hur vida jag ska ta kontakt med någon annan?!
Okej, det framgick inte av det du skrev tidigare. Men då har du ju svaret där, om du inte tycker du fick de svar du behöver och vill veta mer så ska du så klart kontakta någon annan.
/Sjöis
"Sat Chit Ananda - Varande Medvetande Salighet ❤️"
personkemin mellan er borde inte ha något med andekontakten att göra, det kan vara så att hon kände sig jäktad och att du kände av det. Jag kan ju bara tala för mig själv, enligt mina efterenheter som medium, jag förmedlar det jag får till mig, varken mer eller mindre. Sakerna som du redan visste var en bekräftelse på att hon var på rätt energier, och att du tänkte på dem som kom fram från andevärlden beror säkert på att dina tankar ledde anden till er.
Det måste ha varit krävande att ha så många sitters på en dag.
U R us
Som sagt inte helt missnöjd men heller inte helt nöjd.
Hon "berättade" saker om mig som var helt fel man kan säga att de var totala motsatsen.
Sen använde hon sig av två olika kortlekar som jag fick dra några kort ur.Hur vida de spelar in i mitt liv återstår väl att se.
Men jag tycker helt klart att det är värt ett försök till hos någon annan som inte vet något om mig sedan innan eller kunnat få information från gemensamma vänner.
Information vill jag aldrig ha i förväg, det förstör liksom energierna, man kommer in på fel spår på något sätt. Men som sagt, jag kan bara tala för mig själv. Jag har bara länkat eller annat som träning, aldrig tagit betalt för tjänsten, men då finns det heller inga höga krav på mig som medium.
Medium betyder ju ungefär "den som sitter i mitten" och gör det möjligt för kunden att förstå och prata med andevärlden genom ett medium.
U R us
Har bokat tid hos en som heter Janne Hall och hoppas på en bättre förmedling :)
Jag tror visst personkemi har mycket del i det. Jag har själv varit till flera medium och har ännu inte hittat någon som det kändes riktigt BRA med efteråt. visst kom det fram bra information och jag är säker på att mediumet var äkta och kunde sin sak. Men jag kunde ändå inte känna mig nöjd när jag gick därifrån… Och det handlade mycket om just mediumet som satt där. Att jag inte kände att denna var tillräckligt engagerad….
Så jag tror mer du kände lite missnöje kanske just pa den anledningen. Att du inte kände att hon/han var engagerad som du hoppats på.
Ljus och värme
Imke
🌺
Those who don't believe in magic will never find it 
Jag vill eller kan inte göra några värderingar i den sittning du fick mer än att det låter väldigt mycket med 10-15 sittningar /dag och jag är yttert tveksam till att seriösa medium håller den takten.
En sittning ska kännas bra, man ska vara glad och upprymd efter ett möte med ett medium och inte missnöjd.
Var du tydlig med att du inte var nöjd och fick du pengarna tillbaka är min fråga? Ett seriöst medium har alltid en garanti om att är man inte nöjd så får man pengarna tillbaka.
Ett medium är ingen övermänniska och kan ha en dålig dag eller misslyckas av andra skäl men det är i de fallen en självklarhet att kunden inte ska betala. Det är alltid kunden som avgör om sittningen blev bra.
Se även till att få sittningen inspelad så kan du lyssna i efterhand.
//Hellas
Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/
Jag tror ju att det har en stor betydelse för helhetsintrycket vilken känsla man har för den man möter, dvs er personkemi. Även om inte själva budskapet påverkas av det.
Dvs samma regler som i alla "service yrken", och det helthetsintrycket kan ta bort mycket av känslan även för budskapet, även om det inte borde vara så. Men vi är människor, som möter människor, och klickar det inte så förstör det mycket.
Vi har ju olika sätt att förmedla och tolka det vi känner, och ibland kan det vara sättet att tolka som stör.
Låter lite mycket med 10-15 sittningar på en dag, men det är ju en smaksak hur mycket man orkar med. Tyvärr kan det ju ta bort lite av "kvalitén" om man bara satsar på "kvantitet" men som sagt , det är ju en smaksak. Och historien förtäljer inte hurvida det var ett medium som bara var på visit, det kan förklara kvantiteten, under en dag eller två. Men är det någon som tar emot hemma eller i en lokal mer permanent, så verkar det lite mycket. Man kan ju lätt få en känsla av löpande band, som sitter.
Dessutom tror jag att det är svårt att träffa så mycket folk, kontinuerligt utan man upprepar sig och risken är att det blir ett lite oengagerat likadant prat med de flesta. kanske det du kände och störde dig på.
Lycka till med den nya sittningen!

Jag anser att så många sittningar på en dag kan göra vem som helst stirrig..
Nåväl. Gör man så, och inte ser till att kunden är nöjd när h¤n går därifrån och inte heller betalar pengarna tillbaka, inte agerar seriöst vid tillfället. Anser att sånt ofta handlar om personlig mognad hos mediumet; kanske borde ta färre kunder och jobba BARA för den kunden man har framför sig, under den tid kunden är där?
Kanske borde h4n tänka på HUR man gör för att kunde skall vara nöjd, det är inte så svårt om man har social kompetens och är mogen för sin uppgift.
Enda sättet att se om du tycker ett medium är bra är att själv gå dit, tycker jag.
Jag tänker att är mediumet inte koncentrerat på sin kund, då fungerar det ju inte alls ?
Det är ju just kontakten mellan medium, kund, och andevärlden som är en förutsättning för att en kanal av detta slaget ska uppstå.
Jag vet inte hur det är med andra, men det kan ta ganska mycket på krafterna för mediumet med att kanalisera, så 12 - 13 sittningar på en dag kan ju inte vara bra.
Personkemin kan ju också vara av det slaget att kunden låser in sina energier och då kan det vara svårt att fånga in energierna. Men det går oftast att etablera kontakt ändå, men det blir svårare.
Någon helt "stängd" person har jag ännu inte träffat på.
U R us