# Nyår
Author: Jane-Lyzell

Snart är det nyår - brukar du göra något specielt då?

Och vad gör du? Berätta gärna?

Vi brukar trumma här på Nyår - men detta nyår ska vi bort så det får bli en meditation - med vänner. Kanske stöpa tenn kl 24.00 och se vad det nya året står för(spådom)

Nya året känns alltid spännande som ett oskrivet blad- som man kan fylla med vad man vill![Skrattande](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Hur tror du att 2013 blir?

Kryssa gärna i vad din egen känsla är om 2013 generellt- så kan vi titta till nästa nyaår hur det gick![Flört](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 1
Author: Jane-Lyzell

Jag själv tror på ett posetivt år för 2013![Skrattande](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Första halva året kanske är lite negativt fast sen blir det posetivt :P

## Comment 3
Author: Lill-Mari

Jag tror att det blir ett positivt år![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: ellen1960

alle tenker positivt her ![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Skrattande](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Jane-Lyzell

Det låter posetivt ![Skrattande](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 6
Author: millam

Jag tror det blir tufft, det är såå mycket jag vill, men är fast besluten att ro alltihopa i hamn! Så självklart blir det ett bra och mycket lärorikt år![Cool](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

Till råga på allt blir jag mormor, så jag fick skype i julklapp fär att oftare följa med lillen som kommer i sommar! Lärorikt, roligt, allt som är positivt på alla sätt!! Kan knappt bärga mig!![Skrattande](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 7
Author: Jane-Lyzell

6 Grattis  Mormor![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: mayolica

Jag har ingenting planerat för nyårsafton? brukar inte göra något särskilt.  Hoppas på ett possitivt år ![Flört](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 9
Author: millam

#7# tack!![Kyss](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 10
Author: Annisangel

HAPPY NEW YEAR!!!

Jag tror det blir tufft i början, iallafall för egen del, sen ska jag jobba för det ska bli bättre!!! Allt positivt börjar ju egentligen med en själv...???? Ändra tankemönster och dittan och dattan!!! I allafall för egen del!!

Kram och puss på er nu när vi äntrar 2013!!!!![Kyss](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 11
Author: Jane-Lyzell

10 så sant - Gott nytt år ![Kyss](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 12
Author: Tarotstollan

Jag hoppas på att det blir ett positivt år, tycker jag har haft det tillräckligt negativt länge nu.  
Men å andra sidan, det som är negativt för mig kan vara positivt för någon annan, så jag skall väl egentligen inte klaga.

Vet fortfarande inte vad jag skall göra till nyår, förr om åren har jag varit bortbjuden till en granne.  
Vi har varit 4 st grannar som firat ihop, ätit god mat, druckit lite vin,  och sen skålat i champagne och tittat på fyrverkerierna.  
  
Blir det inte så i år igen, så gör det inget! Jag har mat och cider hemma så jag klarar mig.

## Comment 13
Author: Hellas

Jag tror att 2013 kommer bli ett starkt och positivt  år.

Ikväll kommer jag och min make befinna oss hos vänner där vi pratar omlivets allvar och sedan skålar indet nya året, kan det bli bättre?

Jag hoppas även på att det ska finnas en liten snögnutta kvar inatt eftersom jag brukar göra en snöängel för att hedra det som varit och det som komma skall.

## Comment 14
Author: Trollvind

Var och en har sina tankar och förväntningar på det nya året och jag tror alla får rätt. ![Flört](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Det blir precis vad vi gör det till.

## Comment 15
Author: Jane-Lyzell

14 Absolut ![Cool](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")
