# Symbol - Övning!
Author: Jane-Lyzell

Här kommer en ny Övning - Kortet är en symbol/bild - det kan vara antingen, en sak, Människa djur eller natur- men endast en ren bild!- ett motiv!

Försök känna in kortet med alla dina 5(6) sinnen- som är;

Smak, Lukt, Syn, Hörsel, Känsel och det 6:e (intuitionen du bara vet)

Får du ingen bild(ser) försök rita ned på ett papper- sätt pennan på ett papper och se vad som dyker upp- (scana in bilden här sen) Kanske får du ord med också!![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Kom ihåg deen första känslan är oftast det rätta - lycka till![Skrattande](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Svaret kommer torsdag!

## Comment 1
Author: Lightwarrior

En sol....

## Comment 2
Author: Jane-Lyzell

1 vore önskvärt en dag som denna:-)))

## Comment 3
Author: majlar

Äpple

## Comment 4
Author: Isa56

En häst eller åsna.

## Comment 5
Author: AnnikaIII

Blomma....tror jag...eller i alla fall en blommande växt.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Ett lönnlöv

## Comment 7
Author: metemarit

paraply![Foten i munnen](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Varg eller hund säger jag.

## Comment 9
Author: Indiania

Ett skogsmotiv

## Comment 10
Author: [Borttaget]

En person i lotuställning med de olika chakranarna sen såg jag en gul snurra som en sol men kan även stå för solarplexus.

sen såg jag en segelbåt och gräs

## Comment 11
Author: Anngerd

Jag får fram en teckning av en person. Teckningen är enkelt ritad med krita eller liknande.

/AnnGerd

## Comment 12
Author: Delfinen

Jordgubbe

## Comment 13
Author: millam

Ett skaft, nåt runt sitter i toppen.. som en rosenknopp eller utlagen ros, alternativt en rund lampa..

## Comment 14
Author: liwa

en flock med vilda hästar

## Comment 15
Author: Kerstina-61

Har öppnat och stängt flera gånger, men ser hela tiden ett hjärta ![Flört](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 16
Author: Jane-Lyzell

Här kommer svaret![Skrattande](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") - grattis ni som tog det och Ni som var nära!!!!

## Comment 17
Author: [Borttaget]

tihi lotuställning och gul fick jag in allafall och gulblomma till solar... ja jag är nöjd

## Comment 18
Author: Kerstina-61

Är inte bladen en anings hjärtformade ändå ..thihi...![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 19
Author: millam

JAAA nog tycker jag att jag prickade ganska bra! Inte är det ros, men en utslagen blomma på ett skaft med nåt runt i toppen!

## Comment 20
Author: Jane-Lyzell

![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 21
Author: Indiania

Grattis AnnikaIII och ni andra som var nära! ![Skrattande](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 22
Author: metemarit

Hahaha....lite likt ett paraply ju :)))) Skoja bara :))
