# Guldkant på livet:-)
Author: Jane-Lyzell

Ja vad sätter det där lilla extra Guldkanten på livet, tycker du ?

Vad är det som gör just det där lilla extra!?

För mig betyder ju familjen otroligt mycket och jag blir så glad när man ser hur de gör de där småå små fina framstegen i vänlighet och omtanke- det berör mig mycket!

Sen min andra familj den andliga - där de små små tecknen kan förgylla en hel dag- när man käner deras kärlek och vällsignelser!

Fina vänner är ju nästa Gulldkorn - Ja vad skulle man göra utan dem![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jag kan känna mig så varm i hjärtat av allt det fina som finns hos mig! och det höjer verkligen livskvaliten!

även våra djur - ger ju så otroligt mycket![Kyss](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Jag är glad att livet finns så vi kan uppleva allt detta!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

#0

Miljö!

Efter en högt älskad livskamrat, fina barn och goda vänner så tror jag att livsmiljön - hur/vart vi bor - kan vara en guldkant. Det borde väl du veta Jane som bor på den vackra Ramsbergsgården ![Flört](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Själv är jag född och uppvuxen i det karga sköna Lappland, for vidare till det gulliga Sörmland och sitter numera i en 300 år gammal stuga i Stockholms skärgård. Den byggdes när Karl XII var kung - det är sånt som gör en ödmjuk.

Sverige är fullt av fina, vackra och historiska platser från norr till söder och det är bara se sig omkring och gräva där man står - det finns guldkanter överallt - vart vi än bor ![Kyss](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 2
Author: Jane-Lyzell

1 så sant Maggan![Skrattande](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") att bara få gå i skogen är ju guldvärt!

Vad mysigt du funnit din stuga![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: Cristine

Jag tycker att det finns guldkant på allt bara man bryr sig om att titta. har aldrig förstått meningen "Den grå vardagen" för jag ser så mycket hända ..kanske väldigt små detaljer men ack så viktiga, som väldigt många går förbi eller aldrig har turen att se. Ser man på omvärden med kärlek får man otroligt mycket tillbaka. Så..det är bara att öppna ögonen på vid gavel![Flört](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3

tryckte på bra inlägg Cristine - du är alltid lika klok ![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Cristine

Tack Maggan! Ditt inlägg var inte heller så dumt![Skrattande](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 6
Author: Annisangel

Guldkant för mig är när jag går ut och fotar! Kameran, jag och naturen! Sen har jag ju naturen med mig hem också!

## Comment 7
Author: Jane-Lyzell

6 Det förstår jag vilken fin bild![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: Jane-Lyzell

3 så sant Cristine - fast få tänker nog så tyvärr![Flört](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 9
Author: Annisangel

#7 Tack!!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Every cloud has a silverline....så tänker jag nog om det mesta...kanske skulle byta ut det mot varje moln har en guldkant....så jag håller med Cristine...

## Comment 11
Author: Kerstina-61

Mina barnbarn är för mig livets guldkant. De får mig alltid att må bra ![Kyss](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")  
Min hund, som nu är på andra sidan var oehört betydelsefull för mig då det var han som fick mig att orka komma ut och vissa dagar, även bara att komma upp ur sängen. Han är med mig nu också, men det blir tyvärr inte de dagliga promenaderna nu, som jag skulle behöva.

## Comment 12
Author: Elpida

Hmm, jo.. Guldkanterna är just de där små guldkornen i vardagen. Den där extra kärleksfulla kramen från tonårsdottern, små barnarmar runt halsen, en färdiglagad middag när man kommer hem från träningen. De där små uppmuntande orden som kommer oväntat från familj, vänner, kollegor..

Du är så klok Cristine, det gäller bara att öppna ögonen och se![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 13
Author: Cristine

Tack ska ni ha!![Glad](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 14
Author: Jane-Lyzell

11 så fin han är din hund:-)))

## Comment 15
Author: Kerstina-61

#14 ![Kyss](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 16
Author: Choklad

då någon är snäll mot någon..det gör mig glad. Det sätter guldkant på min tillvaro.

Träd

Då alla vårfåglarna återvänder..eller höstens alla vackra löv

eller då solen går upp

Fullmånen

Blommorna

Lyckliga djur som har det bra

mina goa barn och barnbarn

## Comment 17
Author: Jane-Lyzell

![Skrattande](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 18
Author: metemarit

_**Guldkant för mig att så länge jag klarar komma ur sängen på morgonen,kan gå,se och höra trots att jag har värk....Och så en MASSA kramar förstås![Kyss](http://spiritualism.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")**_
