# From som ett lamm?
Author: Fylgja

Så mycket ilska :(  
Så onödigt, för det är ju valbart.

Jag har ofta i mitt liv blivit angripen. Psykiskt och fysiskt.  
Det har lett mig till en fantastisk slutsats; Jag behöver inte bry mig om dig, därför väljer jag att inte göra det.  
Och så gör jag inte det.

Det blir ju knepigare med en fysisk attack... Och det är av den anledningen som den psykiska välmåendet på nåt sätt har blivit heligt för mig.

Den som känner att den inte kan acceptera - mina åsikter, min tro, eller mina tillvägagångssätt - är välkommen att krititsera, attackera, förlöjliga, ifrågasätta precis så mycket som de vill.

Men jag tar mig både rätt och frihet att inte bry mig.

Jag känner inte att jag behöver bli arg för att du inte tycker som jag. För du är inte viktig för mig personligen.  
Jag behöver inte försvara mig inför dig. För du är inte viktig för mig personligen.  
Det ger mig en större frihet, men det ger också dig en större frihet.

En yttrandefrihet.

Så till rubriken... Är jag from som ett lamm, rena Jesus himself, blir aldrig arg och accepterar allt?  
**Verkligen inte!** Jag sitter här och surar vid mitt skrivbord, svär en lång ramsa, eller tar hunden på en ilskighets-promenad (till hundens förtjusning ![Skrattande](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")). Men jag är arg för **en** sak, och när jag hanterat det en stund så kan jag glömma det och koncentrera mig på glada, roliga saker istället. Sånt jag tycker om att lägga min energi på.

Ska jag försvara allt jag skrivit, allt jag tycker, och bli arg för det.  
Då tar energin snabbt slut. Till det roliga också.

Det jag vill säga är helt enkelt,  
**Ha lite mer tro på dig själv, och dina förmågor. Du måste inte försvara dig. _Du_ vet ju att du är bra!**

Hoppas att det framgick någorlunda vad jag menar, annars får ni fråga.  
Eller ifrågasätta ![Flört](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 1
Author: Hellas

Tack för ett bra inlägg!

Kom bara ihåg att även den som inte håller med i någons tro har rätten till att ha en åsikt samt även ventilera den utan att få dåligt samvete ![Flört](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")!

## Comment 2
Author: Fylgja

Tack Hellas!

Ja, det var precis så jag menade.  
Att man _ska_ kunna ifrågasätta och undra och inte hålla med, utan att må dåligt eller få dåligt samvete.

Om jag tycker att **blå** är den finaste färg som finns, så måste jag ju också förstå att det finns andra som tycker **rosa**.  
Jag kan så klart tala för min sak, och försöka förklara varför blått är fint. Men istället för att bli arg för att de inte förstår, kan jag välja att tänka att de inte ser blått i samma ljus som jag.

Så slipper jag bli arg ![Skrattande](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Tror att det skapar ett öppnare klimat också, där fler vågar tycka saker. Och frågar man mer så får man veta mer.

## Comment 3
Author: Hellas

#2 Klokt ![Skrattande](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: Jane-Lyzell

Tack för bra inlägg och vist är det så.... det är en själv som tolkar in vad som står och hur man ska reagera![Flört](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#0 Herregud vilket bra inlägg Fylgja, det var bara så rätt in i bängen! Som ett andningshål. Tack! ![Glad](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jag tycker det är skönt att jag kan välja på vad och vem jag lägger min dyrbara (för den är dyrbar och värdefull, för mig) tid och energi.

Det finns mycket i livet som kan trycka på ens knappar, men det blir ju så _jobbigt att leva_ när man tillåter sina knappar att bli tryckta på, av så mycket och så ofta...jag blir trött bara jag tänker på det, haha.

Jag har alltför länge i mitt liv varit ett offer, varit en ilskbatting med kort stubin som retat sig på det ena och andra. Och på den ena och andra, inklusive mig själv! Varför göra så kan man undra, när jag bara mår så dåligt av det? Så har jag tänkt.

Varför ha taggarna utåt (eller inåt) när jag leva utan taggar? Jag blir ju ingen mes eller dörrmatta för det. Bara mer mig själv. Rätt skönt faktiskt. Och lugnare.

## Comment 6
Author: Fylgja

#5  
Tack Ravenna!

Känner igen mig fullständigt i "ilskbatting med kort stubin". Det tog för mycket energi till slut, så jag bestämde mig för att sluta vara det ![Skrattande](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande").

Nu när jag väljer mina strider lite bättre, så får jag ut mer av dem faktiskt. När jag inte är vansinnig, utan bara lagom arg, så kommer jag med bättre argument och kan vara mer konstruktiv.

Känns bättre för mig helt enkelt.

## Comment 7
Author: Kerstina-61

Tack, Fylgja, för kloka ord!  
  
Jag önskar jag kunde leva så..jag jobbar på det, mycket! men vissa dagar är jag inte mer än människa och det rinner helt enkelt över då det blir för mycket!  
  
Inte vid de tillfällena jag vet det kan finnas flera sanningar, men vid de gånger jag blir anklagad för något jag VET jag inte gjort eller jag VET jag tagit helt rätt beslut. Då kan jag bli väldigt upprörd om någon angriper mig..  
  
Hur väljer man att sina strider, som du beskriver #6? Det är ju inte alltid de går att välja....eller? Visst är det jättebra att bli lagom arg, men beror inte det på omständigheter och situationer? Eller funkar det alltid så i ditt liv, Fylgja? Nu menar jag inte att ifrågasätta ditt inlägg på något vis utan snarare...hur gör man?? ![Flört](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 8
Author: Fylgja

#7  
"_Nu menar jag inte att ifrågasätta ditt inlägg på något vis utan snarare...hur gör man??_"  
Hihihihi, man _får_ ifrågasätta mig, det var det inlägget handlade om![Flört](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Men helt ärligt ska jag säga att det inte är något man bestämmer sig för på kvällen, och så funkar det på morgonen dagen efter.

Jag har tränat väldigt länge på att fungera så här, och jag har ändrat mitt sätt att tänka och till och med vara. Men det fungerar ju inte 100%. Jag är ingen supermänniska. Jag är faktiskt fortfarande ganska ilsken av mig.

Men det här är mina råd:

*   Försök att inte agera på ilskan direkt, gå ifrån, försök att slappna av och tänka igenom det blivit som sagt.

*   Fundera en stund på om personen du är arg på är viktig i ditt liv. Om inte, prata med _någon annan_ om det du blev arg för. Helst någon som kan validera din känsla utan att föda den.  
    Om det är någon som är viktig för dig, gå undan och skriv ner allt som blivit sagt, låt det ligga tills känslan klingar av, och se på det med "lugna ögon". Agera därifrån.

*   Är kritiken befogad? Kommer den från någon/några som förstår vad du menar, vad ni pratar om?  
    Om inte, "_kan jag välja att tänka att de inte ser blått i samma ljus som jag_". Då behöver jag heller inte bli arg på dem.  
    Om de förstår, fundera på hur du har lagt fram dina argument, kanske har det blivit ett missförstånd någonstans. Ibland talar man inte samma språk ens om man är uppvuxen i samma familj. Då får man prata om andra saker bara.

*   Agera ut din ilska, fast åt ett annat håll. Helst inte mot nån person, utan hellre mot någonting dött. Kasta sten är väldigt bra. Kolla först så att du inte råkar kasta sten _på_ någon. Kan bli konstigt. Skrika i en kudde, gå en rask promenad, skriva ett argt brev som du sen inte skickar, är några andra förslag.

Tanken bakom det hela är att **inte mata ilskan**.  
Men det är tips och råd som fungerar **för mig**. Jag har svårt att tro att det skulle vara en universalformel ![Tungan ute](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute").  
Men hittar du nåt där som passar dig så bli jag också glad.

Och vad du gör! Låt inte ilskan gå **inåt**. Då får du helt andra och kanske värre problem.

Lycka till!

## Comment 9
Author: Kerstina-61

Tack,Fylgja  
  
Det är bra råd... jag undrade om de som tänker som du skriver, också lever upp till det ![Oskyldig](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")  
  
Jag tror det är MÅNGA som behöver träna på detta!  
Det är mycket som talar för det i denna dagens foruminlägg bl.a  
  
Men så kan man avsluta så fint med "I ljus och kärlek" så gills det inte ![Cool](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")  
  
Jag själv är expert på att banta...jag kan väldigt mycket om hur man gör och kan nästa föreläsa om det, men jag fixar inte att själv gå ned i vikt...![Oskyldig](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 10
Author: Fylgja

![Cool](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool") Efter ungefär 4 år sedan jag bestämt mig, började jag kunna se effekten av det. Så det är ju ingen "quick-fix" direkt. ![Obestämd](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Men jag tror inte på genvägar! Det är på den långa vägen man ser mest.

Är helt övertygad om att du kommer kunna gå ned i vikt när du är tillfreds med livet och känner dig välbalanserad. Om du vill.

Tycker mycket om ditt citat som du har längst ner på dina inlägg.  
"_Jag kan bara vara mig själv och ingen annan, därför gör  
jag det jag älskar just idag!"_ Det är fint! ![Kyss](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 11
Author: Kerstina-61

#10 Nej, det är så sant att det tar tid...likaså så att man inte kan börja jobba som medium över en helg....  
  
Jag tar till mig det du skrivit och ska jobba på det ![Flört](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
  
Det citatet jag har kommer från Janes Mediumåskåp...och jag kände att det var verkligen något som jag kunde ta in i mitt hjärta och frågade henne om jag fick använda det som "mitt" citat ![Glad](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Kram
