# Intuitionsövning no.2 22/6
Author: [Borttaget]

Jag har bott på många olika platser i vårt avlånga land under min uppväxt. När jag var fem flyttade min familj till en plats där vår adress var Kyrkogårdsgatan. Här bodde vi i ca ett år. Men i vilken kommun/stad/by var detta?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Höganäs var det som mina föräldrar valde den gången.

Grattis till er som pejlade in det.

Kram Danda

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Grattis till er som tar rätt idag

## Comment 3
Author: [Borttaget]

tog fel grattis till alla er som har rätt

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Nix pix inte rätt idag !

Grattis ni som ser rätt ![Glad](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: millam

och Tranås valde jag.. grattis ni som får rätt!

## Comment 6
Author: JustMe08

Asch då, jag tog Höganäs![Skrattande](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 7
Author: Indiania

Grattis JustMe!![Skrattande](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Själv tog jag fel.

## Comment 8
Author: Andina

Grattis JustMe! Du har bra lokalsinne! ![Skrattande](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

_(Själv har jag ingenting av den varan - så jag kvastade iväg till Svenljunga...)_

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Grattis JustMe! Då blir det din tur i morgon då.![Glad](http://medialt.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

// Danda

## Comment 10
Author: Jane-Lyzell

tranås men sneglade på höganäs:-)
