# Är allt vi ser egentligen en illusion? Vad tror ni?
Author: Heddiz

Är allt vi ser egentligen en illusion?
Vad tror ni? 🤔

Jag har hört flera ggr att allt på jorden är en illusion (maya), men vad menar dom egentligen med det, s.a.s.

Jag ser ju vad jag ser och ni ser vad ni ser, och vissa av er kan se "spöken" eller andar som inte andra ser..

Om allt är en illusion, menar dom kanske då att det bara är våra egon som ser tex matriella saker..

Jag blir inte riktigt klok på det här, faktiskt..och skulle behöva lite input! 😄

## Comment 1
Author: Stjärnskott

Intressant frågeställning Heddiz.

Jag har aldrig riktigt satt mig in maya. Så vad de menar vet inte jag.
Men jag kastar ur mig mina tankar som ditt inlägg gav upphov till.

Jag tänker att vi alla är präglade av vår egen historia och av inlärda föreställningar. Om hur vi tycker att det Ska Vara.

Vi människor lever dubbelliv, utan att reflektera så mycket över det. Vi har vårt liv i den yttre världen. Där vi mer eller mindre tvingas förhålla oss till omgivningen genom de uttalade och  outtalade regler/ normer som finns.
Livets teaterscen med dramor, glädje, sorger.
Sen har vi ett inre liv som vi inte lyfter fram och ut lika självklart.

Är det där egot står i vägen?

Många av oss sökare fastnar i andras *läror* och går vilse i vår *tro* Istället för att lita på oss själva och vår egen erfarenhet.

I mitt sätt att se på saken så lever vi i en illusion. För Inget är som det synes vara. Inte ens när jag varit bombsäker på *min sak* för allt är föränderligt och inte hugget i sten.

Vad är egentligen egot
Och vad är det där andra som lever på vår insida?

## Comment 2
Author: Jane-Lyzell

Ja spännande tankar här - det gillar jag 

Ja hur ligger det till egentligen- alla människor lever ju sina egna liv och banor i livet bredvid andra som lever sina . 
Ja man kan bli snurrig - lite Matrix

## Comment 3
Author: Heddiz

#1:  Tack så mycket!..😊 
Det var väldigt bra förklarat hur du ser på det faktiskt!

Ja jag tror ju också att mycket (om inte det allra mesta) är inlärda mönster från när vi var barn..
Eller med andra ord mönster, som vi ständigt blev "hjärntvättade" med-- så ska du göra!, så här får du inte göra! , så här ska du tycka! så här får du inte tycka!, osv!

Man blev ju tillslut så pass "påverkad" av vad föräldrar, lärare, tv, kompisar, osv tyckte när man var barn att man ändrade syn på saker man egentligen redan visste (iaf gjorde jag det, för att passa in, osv)..

Jag kommer så väl ihåg hur jag tillslut anpassade mig när jag var barn, fast att jag tex kände av andras, djur och människors energier. (om dom ljög, var ärliga, elaka eller snälla) VÄLDIGT lätt.

Det var nog därför jag sökte mig till djur, som hästar och hundar..
Dom har i princip alltid bra energier så det är lätt att vara nära djur för mig..Som alltid haft svårt att vara nära människor. (åtm vissa människor som visat sig vara mer eller mindre "onda")

Ännu en "galen" tanke!? 😄Kan det vara så?-att det vi ser som sk "onda" OCKSÅ är en illusion..
För i universum så finns det väl varken onda eller goda (utan vi har alla ont och gott i oss, även om man kan argumentera mot att vissa är ju ondare och vissa är ju godare.

## Comment 4
Author: Heddiz

#2: Ja..det är spännande liv vi lever egentligen!  
Men alla lever i sin egen "bubbla" (eller ego/kropp) mer eller mindre..

Sen har jag hört, men jag vet inte riktigt om det är sant...att just filmen Matrix är byggd från verkligheten.😄

## Comment 5
Author: NiklasTyreso

Hej Heddiz
Jag misstänker att mitt svar handlar mer om hur jag förstår begreppet Maya, än din frågeställning.
Sedan tror jag nog dessutom tvärt om mot maya.

Maya är ett begrepp i delar av hinduismen, ex i vaishnava.

Maia uppfattar jag i hinduismen vara villfarelsen att vi måste söka njutning genom våra sinnen, och skaffa status och rikedom.
Motsatsen till maya är att söka det som hinduismen menar ger sann lycka och som förbättrar karma inför nästa liv, d v s att leva enkelt (gärna fattigt), tjäna sin gud eller sina gudar, äta vegetariskt och ta avstånd från allt dödande och förbättra sin karma med goda gärningar och yogans filosofi (yoga-filosofi är 100 ggr mer än de poser som lärs ut i västerlandet).

Att söka det förgängliga i denna världen och att njuta genom sina sinnen istället för att ge sig hän åt att tjäna gud och ägna sig åt den verkliga andliga världen, det är maya.

Så här tror jag: Jag har skaffat mig kunskap om 4 religioner och den religion som idag är min egen livsfilosofi är Judendomen.
Judendomen anser oxå att man ska göra gott för att få belöningar efter döden, precis som hinduismen. Men judendomen menar att man ska leva livet levande, med livsglädje, njuta av tiden på jorden (utan att synda) så man kan leva i tacksamhet.
Följer man religionens grundläggande regler (inte synda) då får man njuta av allt gott som livet på jorden har att erbjuda och det ger tacksamhet, glädje och stärker relationen till Gud! 

Som jag förstått hinduismen handlar maya om att man ska övertyga sig själv om att all njutning i livet bara är en illussion, så att man istället ägnar sitt liv åt att (helst) leva i fattigdom och ägna dagarna åt andlighet, från morgonens första puya klockan 04.00 tills man stupar i säng vid 22.00 (som inom Iscon).
Nej. Jag tror att jag är satt att leva ett verkligt äkta liv helhjärtat och att jag får njuta av livet här på jorden, om jag gör det med god etik.

Denna världs glädjeämnen kan missbrukas, men om jag äter, dricker och älskar med god etik då är det en verklig välsignelse, inte en illussion.

## Comment 6
Author: Stjärnskott

#3: Min uppfattning är att Universum är neutralt och att det är vi människor  som i alla tider försökt få ordning på *kaoset* det innebär att leva på jorden som delat in allt i ljust och mörk. Ont och gott.

## Comment 7
Author: Jane-Lyzell

#4: Det får vi hoppas den inte är Matrix - men tror däremot den som gjort filmen haft samma tankar som i denna tråden och byggt sin egen variation av illusioner

## Comment 8
Author: Jane-Lyzell

#5: Håller med dig i mycket - men du talar mer om filosofie hur man bör leva- istället för hur illusionen uppfattas. 

När vi talar filosofie så tror jag den största utmaningen är att vara god i sin vardag. eller sk andlig. 

att vara god i ett kloster eller grotta eller kyrka eller annat kallar jag för skyddad verkstad - där finns inga utmaningar- det är att klara vara det där gudomliga i vardagen som är utmaningen

## Comment 9
Author: Heddiz

TACK så mycket för svar allihopa! 💖

Väldigt intressant! 

Intressant att vi alla har liknande, men ändå olika tycken, smak och erfarenheter, inte bara gällande någon illusion utan gällande allt (speciellt det vi inte kan ta på och visa för andra genom "bevis" ) 😊
