# Döden,Döden.Döden
Author: Jane-Lyzell

[http://www.svtplay.se/video/1680162/del-7-av-8](http://www.svtplay.se/video/1680162/del-7-av-8)   

Del 7 av 8
----------

Del 7 av 8. Döden skiljer barn från föräldrar och älskande från varandra. Hur överlever man om det värsta händer? I kvällens avsnitt möter vi pappan som låter sonens rum stå orört efter hans död, och besöker familjen med tonåringar där alla vet att mammas tid är räknad. Programledare: Anna Lindman.

## Comment 1
Author: Jane-Lyzell

[http://www.svtplay.se/video/1663011/del-6-av-8](http://www.svtplay.se/video/1663011/del-6-av-8)  

Lyssna på läkaren i detta avsnitt i slutet av programmet(24 minuter in) 🌺

## Comment 2
Author: Jane-Lyzell

[http://www.svtplay.se/video/1680141/del-8-av-8](http://www.svtplay.se/video/1680141/del-8-av-8)   

Del 8 av 8
----------

Del 8 av 8. Att vi ska dö är säkert, men blir man mindre rädd för döden om man tror på ett liv efter detta? I kvällens avsnitt möter vi dem som tror och dem som inte tror. Och så söker vi upp två personer som varit till döden och vänt. Både Manne af Klintberg och Arne Hegerfors har ljusa minnen från sina nära-döden-upplevelser. Programledare: Anna Lindman.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag blev lite lessen tycker mycket var lite väl dystert och sen känns det så sorgligt att de flesta tycks tro att det blir "svart"när man dör och att upplevelser beror på syrebrist i hjärnan(!) m.m Jag tyckte däremot om den delen med mamman vars son gått över och mediet. Läkaren var bra också. Jag vet inte varför jag är så fånig, har kanske en för ljus syn på efterlivet och döden? Men vad ska man göra när man bara vet...Tack för länkarna iallafall.

## Comment 4
Author: Kyllan56

Jag såg bara det första programmet som handlade om begravningar. Det får bli något program till i slutet av månaden.

## Comment 5
Author: Jane-Lyzell

Det bästa är nr 6 - tycker jag 🌺

## Comment 6
Author: Kyllan56

Då ska jag titta på nr 6 🌺

## Comment 7
Author: Jane-Lyzell

Jätte bra serie värd att se! det enda jag inte tyckte programledaren klarade var i sista avsnittet - då mediumet var med- mycket orespekt i dessa frågor- kunde ha vinklats bättre! med hänsyn till moderns sorg.

## Comment 8
Author: kulanturbo

Tack snälla Jane för du la upp filmerna

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Jane! Hur menar du då angående programledaren?

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Tror förresten jag vet vad du menar. Reagerade också på en viss grej som programledaren uttryckte.

## Comment 11
Author: Jane-Lyzell

10 tror du hittat det jag menar - tycker hon har fin respekt annars - men inte när vi ser hur hon hanterar då mediumet hjälper till!😕

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Ja vi tycker nog likadant.

## Comment 13
Author: Ians

Kanske ska ta mig en titt på detta program.

## Comment 14
Author: Jane-Lyzell

det tycker jag !
