# Vad är Siriusorder?
Author: TezzD

Väntade på att min sambo skulle hämta mig en kväll. Jag var lite rastlös så jag gick omkring fram och tillbaka och drogs sedan in i en gränd. Och då ser jag dessa skyltar.  
Blev nyfiken på vad det är för rörelse och vad det står för? Någon som vet? Märkena såg intressanta ut.

## Comment 1
Author: TezzD

Bild 2

## Comment 2
Author: Niklas

Här har du lite information om Siriusorden: http://sv.wikipedia.org/wiki/Siriusorden

## Comment 3
Author: TezzD

Tack Niklas! 😃

## Comment 4
Author: TezzD

Så, det är alltså ett brödrarskap. Men det står

"**Sirius-Orden** är en sammanslutning av män och har till sitt allmänna syftemål:

"Att oberoende av politiska religiösa eller i övrigt sekteristiska synpunkter under erkännande av ett högsta väsen obrottsligt fasthålla vid broderskapstanken i ord och handling"

Jag förstår inte det 🤔

## Comment 5
Author: TezzD

Aha!  
Hittade det här 

Mer än 100 år i medmänsklighetens tjänst
----------------------------------------

**Sirius-Orden** vill visa bröderna på fredstankens och människokärlekens bud, och stimulera sinnena mot ädla tankar och goda gärningar. Våra initiativ och vårt handlande bygger således på Medmänsklighet.

**Som Siriusbroder arbetar man för sanning och rättvisa till främjande av människokärlek och hjälpsamhet**

Mänsklig samlevnad och gemensam välfärd möjliggörs av uppoffring och viljan att avstå till förmån för våra mera behövande medmänniskor. Därför gör också bröderna i Sirius-Orden medmänskliga insatser även rent praktiskt genom att verka för ekonomiska bidrag till projekt av olika slag. Såväl genom samlade som lokala insatser. Orden förvaltar också fonden Robert Kuuses hjälpfond för medmänskliga insatser och motverkan av utanförskap, ur vilka  medel delas ut.

info:[http://www.siriusorden.se/](http://www.siriusorden.se/)

## Comment 6
Author: TezzD

Fint 🙂 Då vet jag nu vad det är för sällskap som finns (nästan) granne med mitt företag i Växjö 😉

## Comment 7
Author: TezzD

Att rekommendera för männen då 🙂

[http://www.siriusorden.se/om-sirius-orden/vad-ar-sirius-orden](http://www.siriusorden.se/om-sirius-orden/vad-ar-sirius-orden)

## Comment 8
Author: Niklas

#4: Ordenssällskapen brukar skriva så där ungefär. De vet hur mycket tjafs det skulle bli om de släppte in religion och politik. Då hade det inte funnits några ordenssällskap i värden.

## Comment 9
Author: Kyllan56

Det låter som ett brödraskap med väldigt gott syfte. Vad vore väl världen utan medmänsklighet!

## Comment 10
Author: Hellas

Ordrar verkar ofta i det tysta, de vill inte synas eller höras men arbetar ofta med olika hjälpprojekt.  
Tanken är kanske att många vill göra gott men känner inte ett behov av att behöva stoltsera med det 😉

## Comment 11
Author: Jane-Lyzell

Ja de arbetar i det tysta finns syterordrar med 😃\- kul se dig inne här Niklas 🌺

## Comment 12
Author: Ians

😉 verkar vara ett trevligt sällskap iaf om nu deras officiella förklaring till sin verksamhet stämmer....

## Comment 13
Author: Niklas

#11: Rutan med senaste inläggen på iFokus tar mig dit där det skrivs. 🙂

## Comment 14
Author: Jane-Lyzell

13 aha - vad är det ?

## Comment 15
Author: Niklas

Den som har rubriken "uppdaterade inlägg" där du ser diskussioner du har deltagit i. När du inte har några såna visar den de fyra senaste inläggen på hela iFokus.

## Comment 16
Author: Jane-Lyzell

15 ahaja tack för förtydligande ja den funktionen är bra🌺

## Comment 17
Author: Elpida

Oj, vad trevligt det lät. Ja låt oss hoppas att det är så som det står i deras stadgar. Och visst måste man väl  någon gång kunna lita på att det finns människor som arbetar för det goda ¨-

Jag är ju själv Växjöbo och har hört talas om att det ska finnas ett sådant sällskap men visste inte att det hette Siriusordern.
